4 sene önce
4 sene önce

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kişiler bankalardan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesap kullanmak istediğinde bankaların baktığı ilk kıstas kredi notudur. Kişilerin kredi notları kullanmış oldukları kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarını ödeme alışkanlıklarına göre belirlenir. Eğer ki kişinin geri ödeme alışkanlığı düzenle ise kredi notu da o derecede yüksektir. Yani kişilerin ödeme alışkanlıkları ile kredi notları doğru orantıda artar.

Kişilerin kredi notunun yüksek olması ödemelerinin düzenle olduğunu, borcuna sadik olduğunu göstermesi, bankalar için kişilerin ödeme performansını ölçmekte ki güçlü kriterdir. Ödemelerine sadik olmayan kişilerin bankalardan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabi kullanması zorlaşır. Bankalar ödeme performansında düzensizlik gördüğü zaman kişinin başvuranlarını onaylamakta zorlanır ve çoğu zaman başvurular olumsuz sonuçlanır.

Bankalar kredi ürünlerini kişilere kullandırmak isterken kredi notu ile birlikte kişinin gelir düzeyini, aile fertlerini, es gelir ve kredi notunu da değerlendirmek ister. Bankalar ile birlikte diğer sektörler de de kredi notu kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin GSM, araç kiralama, gayrimenkul gibi sektörler de de kişilere hizmet verilirken kredi notları değerlendirilmektedir. Kredi notunun yüksekliği diğer sektörler de de kişilere farklı avantajlar sunmaktadır.

Son 5 yıl içerisinde bankalardan kredili ürün kullanmış kişilerin kredili ürünü borcu kapanmış olsa bile kişiye KKB ekranlarında bir kredi notu oluşturur. Kişilerin kredi notları bankaların günlük hareketlerine bağlı olarak güncellenir, kişiler kredi notlarını düzeltmek ya da yükseltmek istiyorlarsa ödeme düzenlerine, borçluluk oranlarına ve gelir gider dengelerine özen göstermelidirler. Kişilerin ödeme alışkanlıkları düzenli olsa bile borçluluk oranlarının yüksek olması yada gelir gider oranlarının bozuk olması kredi notunu olumsuz etkiler.

kredi-yasal-takip-ve-idari-takip-nasıl-olur

Kredi notu 0’dan başlayıp 1900 e kadar devam eder. Eğer ki kredi notunuz 1000’nin altında ise banklardan kredili ürün başvurunuzun onaylanması zordur ancak kredi notu 1200 un üzerinde olan kişiler bankalardan kredili ürünleri rahatlıkla kullanabilir ve başvurularını onaylatabilirler.

Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?