4 sene önce
4 sene önce

Uzayda Yaşam Var mı?

Uzay dünyanın var olduğu günden beri insanların dikkatini çeken bir konu oldu. Sonsuzluğu anımsatması ile kendine has gizemini korudu.  Bu merak öyle boyutlara vardı ki dünyanın dışında gelişen olaylar ve var ise canlılar üzerine yıllardan beri birçok efsane türetildi, üzerine filmler çekildi, kitaplar yazıldı. Elbette bir de icatlar yapıldı. Teleskop insanoğlunun uzayla ilgili düşüncelerini geliştirdi, alakalarını artırdı. Uzun zamandır zihinleri meşgul eden bu mesele Nasa için de ciddi bir araştırma konusu.

Nasa ortalıkta dolaşan ilginç söylemlere rağmen araştırmalarına devam ediyor ve sürekli olarak yeni haberlerle karşımıza çıkıyor. Bunlardan sonuncusu diğer gezegenlerdeki hayat şartları üzerine oldu.  Dünya dışına gönderilen aracın yaptığı incelemeye göre uzayda bulunan tam dokuz gezegende hayat bulundu. Yalnızca dünya üzerinde canlıların yaşayabildiğini göz önünde bulundurursak bu insanlık için büyük bir haber niteliği taşıyor.

Nasa’nın belirlediğini söylediği gezegen sayısı şu an için 1248. Bu da dünya dışında birçok yaşam alanının olabilmesi ihtimalini artırıyor. Ki yapılan araştırmalar dokuz gezegende bunun mümkün olduğunu gösteriyor.

Dünya, içinde canlıları barındıran tek gezegen olsa da uzay hala bilinmezliğini muhafaza ediyor. Saman yolunda yer alan milyonlarca gezegenden hangisinde farklı özelliklerin olduğunu yıllar geçtikçe anlayabiliyoruz. Ama şimdilik yalnızca haberleşme ağını geliştirmek, insanları uzay boşluğuna yollamak gibi eylemlerde bulunabiliyoruz.

Bu yüzden elde edilen bilgiler gelecek adına önem teşkil ediyor. Zira dokuz gezegende yaşam imkânının bulunması diğer araştırmalara ışık tutabilir.  Nasa şimdi bu konu üzerinde duruyor. Dünya ve insan ırkı dışında canlıların olma ihtimali onlara göre gittikçe artıyor. Uzaya yollanan araçların göndereceği sinyaller ve bilgiler dâhilinde gelecek adına ilginç sonuçlar ortaya çıkabilir. İnsanoğlunun asırlardır merak ettiği konuların aydınlığa kavuşması mümkün mü, onu da bekleyip göreceğiz.

Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?