VPS ve VDS Nedir?

20

VPS ve VDS genel olarak aynı fikre sahiptirler. İkisi de birer sanal sunucudur. O yüzden ilk önce sanal sunucunun ne olduğunu öğrenelim. Standart fiziksel sunucuların birden fazla parçaya bölüştürülmüş hallerine sanallaştırılmış sunucu denilmektedir. Bu tür sunucular genellikle standart hosting hizmetlerini kaldırmayan veya birden fazla hitli sitesi bulunna kişilerin kullanımını tercih ettiği bir hizmettir. VPS ve aynı şekilde VDS de sanal özel sunucu gibi bir anlama gelmektedir. Ancak bu ikisinin arasında önemli bir fark bulunmaktadır.

VPS ve VDS Arasındaki Benzerlikler

Her iki sanallaştırılmış sunucu da RAM, CPU, DİSK gibi özelleştirilmiş alanlara sahiptirler. Hepsinde ihtiyaca yönelik paketler oluşturulup sunulmaktadır.

vps vds nedir

VPS ve VDS Arasındaki Fark Nedir?

VPS’nin VDS’den farkı paylaşımlı olmasıdır. Bu sebeple örneğin 16 GB RAM’e sahip bir sunucuda her paket 2 GB RAM’e sahipse bu 16 GB alanı sunucuda bulunan tüm ayrıştırılmış sunucular kullanabilmektedir. Yani siz anlık 1 GB bellek harcarken sizden kalan 1 GB belleği başka bir kullanıcı kullanabilir. Bu da sistemin paylaştırılması anlamına gelmektedir. Ancak VDS türündeki sunucularda özellikler paylaşımsızdır ve sunucu eşit bir şekilde bölünüp kullanılır. Bu durumda kimsenin alanına başka biri giremez. Kısacası sunucuda bir kargaşa olmayıp limitler bellidir buna binaen de sunucunun özelliği taşıracak bir kullanım bulunmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.393 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.