Forum Sistemleri

1

Eskiden bilgiye ulaşmak için hemen herkesin evinde bulunan ciltlerce ansiklopedileri karıştırır ve çok terminolojik bilgiler elde ederdik. Ancak bu bilgiler bizi doyurmaktan öteye, daha çok bilimsel bilgiler içerdiği için pek de bir şey anlamazdık. Ancak internet sayesinde insanlar bilgiye ulaşma konusunda çok daha rahat etmeye başladı. Tamamen özgür bir dünya olan internet, bilgiye ulaşma konusunda o kadar iyi ki; ulaşmak istediğimiz bilgiye her türlü dünya görüşüne sahip olan insanlardan dinleyerek objektif bir şekilde ulaşabiliyoruz.

Böylesine detaylı bilgiye ulaşmamızı sağlayan en büyük şey ise hiç kuşkusuz forum siteleridir. Forum Roma döneminde aristokratların tartışması için kullanılan bir yapıdır. Adı üstünde internet üzerinde kullanılan forumlarda aslına bakarsanız aynı amaç için kullanılır: Tartışmak. Ancak tartışma deyince aklınıza hemen kavga gürültü gelmesin. Zira forum sitesi bilgiyi paylaşmanın ve bilgi üzerinde tartışmaların döndüğü güzel ortamlar yaratan nadide sitelerden birisidir.

forum

Eğer siz de böyle bir site kurmak istiyorsanız, onlarca forum sistemi seçeneklerinden birisini kullanabilirsiniz. Dünyada en çok kullanılan forum sistemlerinin başında Vbulletin gelir. Seo konusunda oldukça başarılı olan bu sistem paralı olduğu için daha çok büyük siteler tarafından tercih edilir. Bunun yanı sıra SMF adlı forum sistemi ise ücretsiz olduğu için tercih edilen scriptler arasındadır. Ayrıca PHPBB3 adlı sistem ise, en eski forum sistemlerinden birisidir ve halen kullanılmaktadır.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.