Hosting ve Domain Nedir?

Türkçe karşılığı Alan adı olan domain internette yayın yapan bir web sitesinin ismidir. Domainler tescilli isimlerdir. Her domainin sonundan com,net,org,biz gibi uzantılar bulunur. İhtiyaca ve ülkeye göre yüzlerce domain uzantısı bulunur. En popüler uzantılar com,net ve org’dur. Domainlerin kısa,hatırlanabilir ve hazırladığınız projeye uygun olması önemlidir. Bir domain en az 1 yıl en fazla 10 yıl tescillenebilmektedir.

Aslında alan adları ip adresi denilen bilgisayarların birbirlerini tanıması için kullanılan sayılardır. Ancak bu sayıların akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

hosting

Popüler Domain Uzantıları

 • com:Ticari kuruluş veya şirket
 • net:Internet hizmeti sunan kuruluş
 • org:Kar amacı gütmeyen kuruluş
 • co:Ticari kuruluş veya şirket
 • edu:Eğitim kurumu
 • gov:Devlet kuruluşu

HOSTİNG

Web sitelerinizi internette yayınlayabilmek için sürekli 24 saat çalışabilecek hızlı internet erişimi olan bilgisayarlar gerekir. Sitelerinizde bulunan metinlerin,resimlerin ve videoların sürekli çalışan bilgisayarlarda barındırılması gerekir. Buna Hosting denir. Bu bilgisayarlar günün 24 saati sürekli olarak çalıştığı için internet kullanıcıları sürekli olarak sitenize erişim sağlayabilir ve aynı anda yüzlerce,binlerce ve daha fazla kişinin girebilmesine imkan sağlar.

Hostingler admin panelleri ile yönetilir farklı şekillerde admin panelleri bulunmaktadır. En çok tercih edilen admin paneli cPanel’dir. Hostingler birden çok programlama dilini desteklemektedir. Hostingler Linux ve Windows olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Hosting alırken kaliteli, bilinir bir firma olmasına dikkat edilmesi gerekir. Teknik destek bakımından yeterli bir firma seçilmelidir.

Hosting paketi satan firmaların farklı farklı paket seçenekleri bulunmaktadır. Hosting paketlerinin fiyatını ve performansını etkileyen özellikler bulunur ;

 • Hosting Depolama Alanı
 • Bant Genişliği Giriş ve Çıkış Trafiği
 • Sunucu İşletim SistemiTipi (Windows, Linux, Unix, Centos, Redhat, FreeBSD)
 • Veri Tabanı Desteği (MySQL, MSSQL, Access, …)
 • Admin Paneli (Plesk, cPanel, Entrenix, …)
 • SSL Desteği Güvenlik Sertifikası (VeriSign, Thawte, Comodo,…)
 • Server Side Scripts (ASP.NET, ASP, PHP, …)

Hosting  Türleri

Paylaşımlı (Shared) Hosting:  Hosting hizmeti aldığını firmanın aynı web sunucu üzerinde bir çok web sitesini barındırmasıdır. Fiyatı ekonomiktir ancak küçük ölçekli siteler için uygundur.

Bayi (Reseller) Hosting: Hosting hizmeti aldığını firmanın web sunucusunun daha büyük boyutlarda daha az sayıya bölünerek oluşturduğu bayi hesaplarıdır. Bu bayi hesapları ile web sitenizi barındırabilir aynı zamanda hosting satışı yapabilirsiniz.

Sanal Sunucu: Web sunucu üzeriden işletim sistemi kurularak oluşturulmuş sanal sunuculardır. Sanal sunucu alan kişi sanal sunucuyu istediği gibi yönetebilme hakkına sahiptir. Sanal sunucuların fiyatları biraz pahalıdır büyük ölçekli siteler için kullanılır.

Dedicated Hosting (Kiralık Sunucu):  Web sunucusu fiziksel olarak tamamen alacak kişiye kiralanır. Hazırlanacak projenin ihtiyacına göre donanımsal ve yazılımsal olarak yapılandırılabilir.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.