Krediler hakkında en çok sorulan sorular

Kredi hesaplama ve kredi başvurusu yapma, araştırma yapılmadan gerçekleştirildiğinde ciddi miktarlarda zarar etmeniz mümkündür. Tabi ki, herkesin kredi çekmeden önce aklını kurcalayan bazı sorular vardır. Bu sorulardan en çok sorulanları bu yazının altında cevaplandırmaya çalıştık.

1. Alacağım kredi masrafsız mı olmalı yoksa en düşük faizli olanı mı?

Masraflı kredilerde elinize geçecek paradan masraflar kesileceği için, ilk planda elinize daha çok miktarın geçmesini istiyorsanız masrafsız kredileri tercih edebilirsiniz. Öte yandan masraflar ve ödeyeceğiniz faiz tutarlarını karşılaştırarak hangisinin daha karlı olduğunu bulabilirsiniz. Kredi hesaplama tarzında bir servisten yardım alarak kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz.

2. Bir bankaya kredi başvurusu yaptım ama kredi çıkmadı. Başka bankalara başvurayım mı?

Her banka aslında ortak olarak bazı verileri kullansa dahi, risk yönetimleri ve değerlendirmeleri farklı olan bankalar olduğu için, bir bankadan reddedilse bile diğer bankalardan kredi çıkma olasılığı vardır. Bunun için bankalara başvurmanızda bir sakınca yoktur.

3. Tatil için kredi çekecek olursam sadece tatil için kredi veren bankaları mı kullanmalıyım?

Dönemlere göre bankalar, kredilerinin isimlerini, tatil kredisi, bayram kredisi, yılbaşı kredisi vs. benzer isimlerde sunabilmektedirler. Aslında temelde bunlar o bankaların ihtiyaç kredileridir. Yani siz tatil kredisi de alsanız, o dönemdeki ihtiyaç kredisi faiz oranları uygulanacaktır. Bunun için tatil kredisi olsun olmasın ayırmadan, tüm bankaların ihtiyaç kredilerini karşılaştırıp en avantajlı olanı tercih etmek en mantıklısıdır.

4. Kefil olduğum krediler benim kredi başvurumu etkiler mi?

Kefil olduğunuz kredilerin ödemelerinin düzenli yapılıp, yapılmaması, sizin yapacağınız kredi başvurusunu etkiler. Sonuçta eğer siz bir krediye kefil oluyorsanız, bankanın gözünde o kredi de sizin için potansiyel bir yükümlülük olarak görülüyor. Bunun sonucunda çoğu banka bu verilerden yararlanarak karar verebiliyorlar.

5. En uygun krediyi nasıl bulurum ?

En uygun krediyi bulabilmek için, mutlaka kredi karşılaştırması yapmanız gerekmektedir. http://www.enuygun.com/kredi/kredi-hesaplama tarzındaki sayfalar, size istediğiniz miktardaki kredi için taksit ve masraf hesabını yaparlar ve en avantajlı kredileri karşılaştırırlar. Dilediğiniz takdirde online olarak kredi başvurunuzu da bunlar üzerinden yapabilirsiniz.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.