Seo Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Günümüzde web sitesi sahibi olmak çok zor değildir. Fakat oluşturulan web sitesinin kitlelere ulaşması ve belli bir ziyaretçi sayısına ulaşması ancak bir takım çalışmayla mümkün görülmektedir. Sitenin grafikleri, işleyişleri, teknolojisi ne kadar iyi olursa olsun eğer ziyaretçiyle paylaşacak ve işe yarayacak bir bilgiye sahip değilse unutulmaya mahkûmdur. İnternette yayın yapan sitenizin yüksek kitlelere ulaşarak iş yapmasını istiyorsanız çalışmalarınıza hız vermelisiniz. Bu süreçte karşımıza SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) çıkmaktadır. Yapılacak SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları 2 ana başlıkta incelenebilir. Site için SEO, site dışı SEO. 

Site için SEO, sitenizin arama motorlarına uyumlu hale gelmesi olayına denilmektedir. Bilinen en önemli arama motoru Google olduğu bilindiğine göre. Google çerçevesinde bir takım kuralları uygulamak gerekmektedir. Bu kurallar genel olarak baktığımızda; başlığın içerikle uyumu buna web tasarım dilinde Title denilmektedir. İkinci kural ziyaretçiyi çekmekte en çok işe yarayan bölüm olan tanım kısmıdır. Bu kısıma web dilinde Desciription denilmektedir. Son olarak ise anahtar kelimeler site için SEO çalışmaları içinde önemli bir yere sahiptir. Bu kısıma da Keywords denilmektedir.

Site dışı SEO çalışmaları ise genelde site dışı uygulamaları içermektedir. Web sitenizi şaha kaldırmak için sadece site için SEO çalışmaları yapmak yetersiz kalabilir. Site dışı SEO çalışmaları yaparak çalışmalara hız verebilirsiniz. Site dışı çalışmalar “Backlink” kavramı ile iç içedir. Site için kazanılan backlinkler arama motorları(Google, Yahoo, Bing) için çok önemlidir. Kazanılan bu linkler sitenize pagerank olarak geri dönmektedir. Pagerank değeri artar web siteleri ise arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmaktadır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli nokta özgün olmayan içerikten uzak durmaktır. Kopya olan içeriğin fakına varan arama motorları o siteyi cezalandırmakta, sitenizin aramalarda son sıralarda çıkmasına neden olmaktadır.

Günümüzde sosyal medya sitelerinin (Facebook, Twitter vb.) önemi çok artmıştır. Sosyal paylaşım sitelerinde sitelerinize entegre olabilecek simgelerin olabilmesi sitelerinizin trafiğini arttırmada yardımcı olacaktır. Veya Facebook’ta oluşturulan grubun sitelere ziyaretçi olarak dönmesi sağlanabilmektedir. Siteleriniz için yapılacak olan çalışmaları itina ile yaparsanız başarıya ulaşmanız mümkün olacaktır. Bol ziyaretçili günler.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.