Yandex ve SEO

Yandex, Rusya’da oluşturulmuş bir arama motoru. Rusya’daki pazar payının büyük bir kısmını elinde tutan Yandex, dünya devi Google ile rekabet etmek istiyor. Bunun için de dünyanın pek çok ülkesinden sonra Türkiye’yede bir ofis açtı ve Türkçe arama motorunu Türkiye için kullanıma sundu.

Yaptığı yenilikler ve reklamlarla adından çokça söz ettirdi. Şimdilerde ise çekilişle Lamborghini Gallardo hediye ediyor. Bu yazımızda sizlere Televizyonda ve İnternette ismini çokça duyduğunuz Yandex arama motoru için nasıl SEO yapabileceğinizi anlatacağız.

Yandex Türkçe yeni olduğu için bir çok eksiği var. Türkiye’de yeni bir arama motoru olmasından dolayı internette Yandex SEO Türkçe bilgi eksiği var. Yandex’de açıklayıcı bir bilgi sunmadığı için algoritmasını bilemiyoruz ancak tahminlerimizden yola çıkarak belli başlı bir kaç kriter belirledik.

Yandex İçin Önemli Olan SEO Kriterleri:

– Yandex sitenin yeni olmasını istemiyor. Tam tersine Yandex’e göre site köklü olmalı. Uzun yıllardan beri yayın hayatında olan siteler Yandex aramalarında üst sıralarda çıkıyor.

Yandex-Türkiye-Her-şeyi-bulun

– Arama motorunun algoritması Google algoritmasına hiç benzemiyor. Google aramalarında sıralamadan düşen siteler Yandexte üst sıralara çıkabiliyor. Bu da bize site kalitesinin önemli olmadığını gösteriyor.

Peki ne önemli?

Tahminlerimize göre Yandex için backlink önemli. Ancak Yandex backlinkin kaliteli sitelerden alınmış olmasını önemsemiyor. Yandex için backlink sayısı ve çeşitliliği daha önemli.

– Bu maddeden emin değilim ancak bana göre Yandex arama sonuçlarında üste çıkmak için güncel olmaya gerek yok. Google sitelerden güncel ve kaliteli olmasını istiyor ancak Yandex için bu geçerli değil. Araştırmalarıma göre güncelliğini yitirmiş pek çok site Yandex aramalarında üst sıralarda. Tabii ki bu geçici bir durumda olabilir. Çünkü bildiğiniz gibi Yandex Türkiye daha çok yeni. İlerde algoritma değişikliği olacaktır ki olmalı da. Bunu bize zaman gösterecek.

Dikkat ettiğim bir diğer şey de şu ki: Yandex Arama Sonuçlarındaki değişim anlık ya da günlük değil. Bu sonuçların ne sıklıkla değiştirildiğini anlayamadım. Arama sonuçlarının değişme sıklığı aritmetik değil. Hangi kritere ya da olaya bağlı olarak sıralama ve sonuç değiştirdiklerini anlayamadım. Ancak Google dan çok daha yavaş olduğu ortada.

Dediğimim gibi Yandex Türkiye çok yeni bir arama motoru. Algoritması gelişmemiş ve başlangıç seviyesinde. Bu yüzden Yandex için yapılacak bir SEO çalışması istediğiniz sonuçları vermediği gibi Google sıralamanızı da düşürebilir. Bu yüzden Yandex için en azından şu anlık SEO çalışması yapmanızı tavsiye etmiyorum.

Bol hitli günler.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.