Yakın Geleceğin Gözde Teknolojisi : Giyilebilir Teknoloji

12

Ne akıllı telefonlar, ne de tabletler. Yakın gelecekte en çok konuşulan konuların başında giyilebilir teknoloji ürünleri gelecek.

Google şirketinin akıllığı gözlüğü ile kullanıcılar bilgisayar üzerinden yapabildikleri temel işlemleri basitçe halledebilirken, akıllı saatlerle mesajlarımızı okuyabiliyor ya da telefon aramalarına cevap verebiliyoruz. Peki giyilebilir teknolojinin gelişimi ilerliyor mu? Intel şirketinin bu yıl San Fransisco’da düzenlediği IDF (Intel Geliştirici Forumu) bu son teknolojisi ile neler yapılabileceğini herkesin gözleri önüne serdi. Özellikle BT sektörü için büyük önem arz eden bu IDF etkinliği, BT trendlerinin belirlenmesinde büyük bir rol oynuyor.

Kalp Ritmi Ölçen Kulaklık

    Forumda dikkat çeken önemli ürünlerden biri de Intel ve 50 Cent’in ürettiği ve kullanıcıların kalp ritmini ölçen SMS Audio BioSport adlı kulaklıktı. Sene sonuna doğru satışa açılması beklenen BioSport, kullananların fitness verilerini önce topluyor ve ardından en yüksek fiziksel performans ritmine ulaşmaları için kalp atışı monitörü ile biyometrik sensörler entegre ediyor. Kulaklığın enerji biriktiren girişi ile şarj derdini de ortadan kaldıran ve kendi kendini şarj eden BioSport ile kullanıcılar hem müzik dinliyor, hem de spor esnasında kalp atışı, adım, kat edilmiş mesafe ya da yakılan kalori gibi sağlık durumları ile ilgili bilgiler topluyor.

Kalp Ritmi Ölçen Kulaklık

Akıllı Bileklikler de Sergilendi

    Forumun açılış konuşmasında konuşan Intel CEO’su Brian Krzanich, geliştirdikleri MICA isimli akıllı bilekliğe dikkat çekti. Bunun yanında Fashion Week New York moda şovunun açılışında MICA (Benim Akıllı iletişim Aksesuarım) adlı ürünlerinin yoğun ilgi gördüğünü de belirtti. Amerika’nın önde gelen moda evlerinden Opening Ceremony ve Intel şirketlerinin birlikte tasarımını yaptığı ve tasarımında yılan derisi kullandıkları MICA, lüks kadın aksesuarlarının içerisine teknolojiyi de entegre ederek kadınların hem iş hem de sosyal yaşamlarını bir üründe buluşturuyor. Lüks ile teknolojinin birleşmesi kadın için mükemmel bir gelişme.

akıllı-bileklik

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin daha çok yolun başında seyrettiğini belirten yetkililer, şimdilik sadece kalp atışını ölçen aletlerin ileride bambaşka amaçlar ile birlikte kullanılacağını, ancak bunun için kat edilecek çok yol olduğunu belirttiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.388 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.