5 sene önce
5 sene önce

Yurt Dışından Araba Getirme

Yurt dışından araba getirme nasıl olur? Acaba yurt dışından araba getirsem burada kaç ay yada kaç yıl kalır. İşte bu soru yıllardan beri herkesin kafasını kurcalamış durumda. Yıllarca tartışması sürüyor ve halen daha devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bakanlar kurulu onayı ile artık yurt dışındaki gurbetçi vatandaşlarımız arabalarını 2 yıl Türkiye sınırları içerisinde tutabilecek. Hemde ÖTV ve KDV vergisi olmaksızın.

Eskiden beri süregelen bu tartışma artık ortadan kalktı. Ülkemize her sene milyonlarca gurbetçi vatandaşımız giriş yapıyor. Bazıları kendi özel arabaları ile bazıları ise otobüsler ile. Arabaları ile gelen gurbetçi vatandaşlarımız 6 ay arabasını burada tutup geri götürmekteydi. Artık bu ortadan kalktı ve bundan sonra ki dönemlerde çift pasaporta sahip yada AB ülkesi vatandaşı olan tüm gurbetçiler arabalarını 2 sene Türkiye’de tutabilecek. Resmi gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren bu kanun kapsamında gurbetçilerimiz rahat bir nefes alıyor artık.

gurbetci_emekliye_otomobil_mujdesi

Yurt dışından araç getirmek 20 Temmuz 2015 tarihinden itibaren 2 seneye çıkartılmış oldu. Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı diyorki ; Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtları 24 ay, binek ve yük hayvanları ile bu hayvanların çektikleri taşıtlar da altı ay süre ile Türkiye sınırları içerisinde kullanılabilecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3 Mayıs 2015’te Almanya’nın Dortmund şehrinde yurtdışından getirilen araçların Türkiye’de kalış süresini 2 yıla çıkaracaklarını açıklamıştı.

Yurt Dışından Araba Almak ve Getirmek Nasıl Olur ?

Türkiye’ye getirilmesi düşünülen arabanın en fazla 3 yaşında olması gerekiyor. Yurt dışından Türkiye’ye istediğiniz herhangi bir arabayı satın alıp getirme imkanınız malesef yok.  İlerleyen günlerde konu ile ilgili açıklamalar yapacağız. Değişecek ya da değişmesi durumunda Yurt dışından araba getirmek kanunun sizler ile paylaşacağız.

Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?